Citrusy mohou být nejenom chutnými plody, ale i stylovými bytovými doplňky. Pro pěstitele to ovšem představuje každodenní péči a také potřebný rozhled. Pomoci mohou zájmové spolky a zkušení odborníci, bez kterých se zpočátku neobejdete. Zájmová sdružení navíc nabízejí i další aktivity a setkání s milými lidmi. Pěstování citrusů patří v Čechách mezi oblíbené činnosti.
dva citrony

Určení stanoviště a nádoby
Existuje nepřeberné množství literatury a tisíce způsobů, jak citrusy pěstovat. Co vyhovuje jednomu, může být pro druhého takřka likvidační. Začíná to už výběrem stanoviště.
Pro pěstování v bytě doporučují zkušení pěstitelé přiměřeně velkou nádobu s dostatečným prostorem pro tvorbu kořenů, nelze zapomenout na drenážní otvory pro odtok přebytečné zálivkové vody. Nabídka na trhu je velmi široká – lze volit nejrůznější materiály (např. dřevo, pálená hlína, plast), barvy (tmavé se rychleji zahřívají), tvary (design podle interiéru) i počty drenáží (zlepšují kromě jiného i přístup vzduchu ke kořenům).
Pokud jsou rostliny v létě venku na zahradě a na podzim je přemisťujete do bytu, může se stát, že bezprostředně po přenesení opadají. Je to způsobeno setrvačností teploty kořenového balu, který má nižší teplotu než nové prostředí bytu a prohřívá se pomalu a postupně. Proto se doporučuje při přenášení rostlin do teplejšího prostředí a vlastně vždy při náhlé změně teploty zalít rostliny mírně teplou, vlažnou vodou, která urychlí prohřátí kořenů.
citrusové plody

Zálivka a hnojení 
Souvisí s ročním obdobím. V zimním období ve značné míře závisí na teplotě zimování citrusů. Čím nižší teplota zimování, tím méně potřebuje rostlina zálivky. Zalévejte standardně tak, aby byl substrát vlhký, ale rostlina nestála ve vodě. Hnojení se v zimě doporučuje omezit na polovinu. Se zlepšujícím se počasím (zhruba v březnu) začněte hnojit plnými dávkami. S příchodem další růstové periody velmi rychle dojde k vyčerpání živin. Odborníci doporučují pravidelně v intervalu dvou tří týdnů přihnojovat a omezit jej v době vegetačního klidu.

Vypěstujte si doma citrusy – posly subtropického ráje!
Ohodnoťte příspěvek