Otázku: Jak budeme balkon využívat? Tu si položte dříve, než se do stavby domu pustíte. Pokud si představujete, jak na něm budete relaxovat a popíjet kávičku, zamyslete se nad tím, zda budete běhat z kuchyně do patra po schodech s kávou v ruce, když terasu a zahradu máte pár kroků od kuchyně. Častý argument, který zaznívá a z úst hospodyněk je, že potřebují balkon na větrání peřin nebo aby ho zdobily muškáty. Ale to stejně dobře a za méně peněz zvládne i francouzské okno. Ani sušení prádla neobstojí, stačí si přece navrhnout prádelnu v přízemí.
květinové dekorace domu
Jsou však specifické případy, kdy je balkon užitečný. Například, když dům stojí ve strmém svahu a obývací pokoj je v úrovni prvního patra. Tehdy třeba jít do zahrady po schodišti, a to se ne vždy chce. Navíc takto situována terasa poskytuje na rozdíl od zahrady krásný výhled na okolí. Druhý případ je dvougenerační dům, ve kterém balkon nabízí soukromí v exteriéru obyvatelům horního podlaží.
Pokud se pro balkon přece jen rozhodnete, počítejte s jeho pravidelnou údržbou spojenou s odklízením sněhu, tepelnými úniky a nemalou investici na jeho realizaci, která se může vyšplhat na částku 75 000 Kč.
Důležité a náročné je správné provedení balkónové konstrukce. Železobetonová deska, která je nejčastějším způsobem zhotovení balkonu, se už neřeší jako prodloužení mezipodlažních stropů přes fasádu. To přinášelo výrazné tepelné mosty spojené s problémy v podobě vlhnoucích a plesnivějících koutů v interiéru. Ty se v současnosti eliminují vložením tepelněizolačních prvků do železobetonové desky v úrovni obvodového zdi.
cesta ke garáži
Na co si dát při stavbě balkonu pozor:
1)      Na tepelné mosty, které vznikají prodlouženou železobetonovou deskou stropu
2)      sklon potěru musí být více než 1,5 % směrem od obvodové konstrukce
3)      odvod vody z plochy balkonu zabezpečený žlaby nebo vpustěmi, napojenými na dešťové svody
4)      hydroizolace ukončena na obvodové stěně 120 až 150 mm nad okrajem nášlapné vrstvy balkonu
5)      úroveň horní hrany nášlapné vrstvy má být alespoň 10 cm pod úrovní horní hrany prahu dveří
6)      na eliminaci tepelného mostu izolovat podlahu balkonu ze všech stran, shora a z boku extrudovaný polystyren, zespodu fasádní expandovaný polystyren
7)      zábradlí balkonu kotvené z boku nebo zespodu, ne shora

Balkon v rodinném domě, ano či ne?
4 (80%)1